Wyróżnienie dla Lekarza Naczelnego prof. dr hab. n. med. Marek Jackowskiego

W dniach 19-22 października 2024 r. w San Francisco w USA, odbył się Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgicznego. W ierwszym dniu kongresu odbyła się uroczystość wręczenia Członkostwa Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów (FACS). Wśród chirurgów którzy otrzymali to zaszczytne wyróżnienie był też Lekarz Naczelny naszego Szpitala, prof. dr hab. n. med. Marek Jackowski.

Janusz Mielcarek: Co oznacza dla Pana profesora członkostwo w ACS?

Prof. Marek Jackowski: Amerykańskie Towarzystwo Chirurgiczne to jedno z największych towarzystw medycznych na świecie, zrzeszające obecnie ponad 90 tysięcy członków w 144 krajach. Warto zauważyć że zostało ono założone w 1913 roku, a więc 24 lata po pierwszym Zjeździe Chirurgów Polskich, zorganizowanym w Krakowie z inicjatywy Ludwika Rydygiera.

Prestiżowy tytuł członka Amerykańskiego Kolegium Chirurgów (FACS) otrzymuje pracownik służby zdrowia, który spełnił szereg kryteriów dotyczących wykształcenia, kwalifikacji i etyki wymaganych do wstąpienia do ACS. Litery FACS (Fellow, American College of Surgeons) umieszczone po nazwisku chirurga oznaczają, że wykształcenie i szkolenie chirurga, jego kwalifikacje zawodowe, kompetencje chirurgiczne i postępowanie etyczne przeszły rygorystyczną ocenę i uznano je za zgodne z wysokimi standardami ustanowionymi i wymaganymi przez Towarzystwo.

JM: Jak wielu Polaków posiada obecnie ten tytuł?

MJ: W Polsce obecnie jedynie kilkanaście osób jest członkami ACS. Po wielu staraniach w lipcu ubiegłego roku został zatwierdzony Poland Chapter of the American College of Surgeons i w czasie obecnego kongresu w San Francisco polska filia ACS oficjalnie wstąpiła w struktury Towarzystwa. Prezesem Poland Chapter jest obecnie prof. Wojciech Kielan z Wrocławia. Członkostwo w Poland Chapter pozwala na ściślejszą współpracę na rzecz poprawy jakości opieki chirurgicznej. Pomaga w edukacji młodych chirurgów oraz dostarcza narzędzi umożliwiających wymianę doświadczeń.

JM: Jak przebiegały obrady w trakcie trwania kongresu?

MJ: W tegorocznym Kongresie ACS brało udział ponad 6 tysięcy osób. To ogromna impreza, która odbywała się w Moscone Center, jednym z największych amerykańskich centrów kongresowych. To najważniejsze wydarzenie w branży chirurgicznej, na którym spotykają się światowej sławy eksperci w dziedzinie klinicznej praktyki chirurgicznej, a także liderzy w dziedzinie edukacji chirurgicznej, badań i technologii. podczas kongresu prezentowane są wyniki najnowszych badań oraz sprzęt medyczny, którego jeszcze nie możemy zobaczyć w Polsce. Przedstawiono np. najnowszą wersję robota Da Vinci 5, którego starszą wersję z powodzeniem wykorzystujemy w naszym szpitalu. W czasie obecnego kongresu prezentowałem wyniki naszego ośrodka w endoskopowym leczeniu pozapalnych zbiorników płynu trzustkowego i okołotrzustkowego. W grupie ponad 800 pacjentów leczonych tą metodą uzyskano długoterminowy sukces terapeutyczny u ponad 85% pacjentów. Jest to w dużej mierze sukces prof. Mateusza Jagielskiego, który wykonuje te zabiegi w naszej Klinice.

JM: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Ceremonię przyjęcia nowych członków ACS można obejrzeć tutaj.

Skip to content