Stacja Ratownictwa Medycznego

Zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) to jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, które w warunkach pozaszpitalnych, udzielają świadczeń (medyczne czynności ratunkowe) w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

 

Zespoły wyjazdowe

Stacja Ratownictwa Medycznego działająca w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu posiada 10 Zespołów Ratownictwa Medycznego (9 podstawowych i jeden specjalistyczny) w zabudowie typu C na bazie Mercedes-Benz Sprinter oraz VW Crafter.

Specjalistyczny zespół ratunkowy to ambulans w skład którego wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Podstawowy zespół ratunkowy to ambulans w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Każdy z ambulansów wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt medyczny najnowszej generacji m.in. kardiomonitory / defibrylatory Lifepak 15, urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej LUCAS 2 i LUCAS 3, respiratory oraz ssaki Weinnmann, detektory CO Drager, oraz inny niezbędny sprzęt do prowadzenia medycznych czynności ratunkowych.

 

Motoambulans

Motoambulans BMW R 1250 GS Adventure, który został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Torunia zapewnia szybsze dotarcie ratownika medycznego do osoby potrzebującej pomocy i rozpoczęcie medycznych czynności ratunkowych. Dzięki niewielkim rozmiarom może w krótkim czasie przedostać się przez zakorkowane ulice. Motocykl jest przygotowany do poruszania się w ruchu ulicznym jako pojazd uprzywilejowany. Wyposażony jest w sprzęt medyczny m.in. defibrylator, respirator, videolaryngoskop .Motoambulans służy w okresie od 01 maja do 31 października.

 

Skip to content