Poród

  1. Kto powinien rodzić u nas?

    Wybór miejsca porodu nierzadko sprawia rodzicom kłopot. Wahanie pomiędzy komfortem kameralnego szpitala a doświadczeniem zespołów i zapleczem medycznym staje się częstym dylematem. W naszym szpitalu staramy się połączyć dobre odczucia rodziców z doświadczeniem zespołów położników, neonatologów, ginekologów, anestezjologów, ale i chirurgów czy urologów. Stworzenie warunków do bezpiecznego porodu jest naszym nadrzędnym celem. Bezwzględnie w oddziale III stopnia opieki perinatalnej powinny rodzić ciężarne z porodem wcześniaczym, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, cholestazą ciążową, zaburzeniem wzrastania płodu – hipotrofią, wadami płodu, w ciąży mnogiej czy po uprzednich licznych cięciach cesarskich.

  2. Walizka

    Pakując się do szpitala, należy pamiętać:

    – o dokumentach (karta ciąży, potwierdzony wynik grupy krwi, w przypadku ujemnego czynnika Rh ostatni wynik badania przeciwciał, wynik GBS, dokument tożsamości, np. dowód osobisty, wyniki badań USG, ostatnie badanie morfologii krwi, dokumenty dotyczące ewentualnych chorób w ciąży – np. dzienniczek pomiarów glukozy, ciśnienia tętniczego krwi);

    – o torbie dla mamy na czas porodu (powinna zawierać: 2 koszule – najlepiej z naturalnego materiału, kapcie/klapki pod prysznic, ciepłe skarpetki, ręcznik kąpielowy, mały ręczniczek – do wytarcia czoła, małą butelkę wody niegazowanej z ustnikiem – do uzupełnienia w trakcie pobytu, przekąski dla siebie i osoby towarzyszącej, pomadkę ochronną do ust, ładowarkę do telefonu, gumkę do włosów);

    – o torbie dla mamy na czas po porodzie (3 sztuki rozpinanych u góry koszul – dla ułatwienia karmienia, 2 sztuki elastycznych staników do karmienia, 2 opakowania majtek z siatki, szlafrok, wkładki laktacyjne, kosmetyki, w tym szare mydło w płynie, ręcznik kąpielowy, mały ręcznik, kubek termiczny, sztućce, nakładki jednorazowe na toaletę);

    – o torbie dla dziecka (rożek lub kocyk, 4 sztuki pieluszek tetrowych, 3 sztuki pieluszek flanelowych, 4–5 sztuk „pajacyków” rozpinanych –  rozmiar 56 i 62, 4–5 sztuk body z krótkim rękawem –  rozmiar 56 i 62, mokre chusteczki, pieluszki – 1 opakowanie, rozmiar 1, krem pieluszkowy przeciw odparzeniom).

    Opcjonalnie do szpitala można zabrać również:

    – laktator elektryczny (chociaż nasz szpital posiada wysokospecjalistyczne laktatory elektryczne),

    – poduszkę do karmienia,

    – żelowy kompres (chłodzący lub ocieplający).

    Podczas pakowania torby do szpitala należy pamiętać o dniu wypisu i wyjścia do domu. Przyda się wtedy ubranie z okresu ciąży, ubranko dla dziecka dopasowane do pory roku, kocyk oraz fotelik samochodowy zamontowany wcześniej w aucie.

    Warto nakleić na torbie kartkę z listą rzeczy do zabrania w ostatniej chwili (np. ładowarka, lekarstwa itp.), a wszystkie rzeczy pakować do woreczków strunowych z podpisem, co się w nich znajduje – na wypadek cięcia cesarskiego.

  3. Kiedy mam jechać do szpitala?

    Do szpitala w celu odbycia porodu należy się zgłosić w przypadku:

    – regularnej czynności skurczowej (skurcze co 5–7 minut). Należy pamiętać, że nie każde skurcze są skurczami porodowymi, stąd warto je poobserwować. Jeżeli z upływem czasu stają się mocniejsze i dłuższe, a przerwy między nimi się skracają, to z dużym prawdopodobieństwem rozpoczął się poród;

    – odpłynięcia płynu owodniowego. UWAGA! Jeżeli płyn ma barwę krwistą, zieloną lub brunatną, do szpitala należy się udać jak najszybciej;

    – krwawienia lub plamienia z dróg rodnych. W tym przypadku również należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala;

    – w każdym innym przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak np. zmniejszona liczba ruchów lub gwałtowne ruchy dziecka, niepokój.

  4. O czym nie zapomnieć?

    Plan porodu, paznokcie – jeśli malowane, to na kolor jasny (czerwony i ciemne kolory uniemożliwiają monitorowanie w trakcie porodu), optymalnie nie lakierem hybrydowym, bez sztucznych elementów (tipsy, akryl, żel), wygodne ubranie dla osoby towarzyszącej.

  5. Kto może ze mną być przy porodzie?

    Naszym rodzącym może towarzyszyć bliska osoba przez cały czas porodu, a w określonych przypadkach – w trakcie hospitalizacji w oddziale położniczym.

  6. Czy mogę rodzić w dowolnej pozycji?

    Przyjmujemy porody w dowolnie wskazanej przez rodzącą pozycji (poza sytuacjami szczególnymi), z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. System telemetrycznego (bezprzewodowego) KTG umożliwia stałą aktywność fizyczną rodzącej, a także poród w pozycji wertykalnej.

  7. Czy są w szpitalu formy łagodzenia bólu i jakie?

    Do porodu stosujemy niefarmakologiczne (immersja wodna, poród w wodzie, piłki, worki sako, system TENS, aktywność fizyczna, muzykoterapia) i farmakologiczne (leki dożylne, znieczulenie zewnątrzoponowe) sposoby łagodzenia bólu porodowego. Najczęściej podajemy dożylnie bezpieczne leki opioidowe w pompie infuzyjnej, staramy się zapewnić dostępność znieczulenia regionalnego. W przypadku cięcia cesarskiego stosujemy znieczulenie z zabezpieczeniem mocnego działania przeciwbólowego w pierwszej dobie, co pozwala na redukcję ilości używanych przez pacjentki leków przeciwbólowych i pozwala na szybką aktywizację położnicy. W pierwszych dobach połogu podajemy leki przeciwbólowe na żądanie pacjentki.

  8. Dlaczego poród drogą pochwową ma sens?

    W każdej sytuacji, gdy można uniknąć cięcia cesarskiego, poród drogą pochwową korzystnie wpływa na zdrowie mamy i dziecka. Dla matki zmniejsza ryzyko krwotoku i infekcji, które często wiążą się ze stanem poważnego zagrożenia utratą zdrowia. Dla dziecka poród drogą pochwową stabilizuje i rozwija mikrobiotę (bakterie potrzebne do prawidłowego rozwoju), uruchamia fizjologiczne mechanizmy oddychania oraz laktacji. Odległe badania psychologiczne wskazują na lepszy rozwój psychospołeczny dzieci w dalszych etapach wzrastania, rzadsze występowanie cukrzycy, autyzmu, astmy, infekcji dróg oddechowych i innych schorzeń. Dlatego podejmujemy próbę porodu drogą pochwową z naszymi rodzącymi, także po przebytym wcześniej cięciu cesarskim, w ciąży mnogiej oraz w każdej sytuacji, gdy jest to bezpieczne. U ciężarnych z płodem w położeniu miednicowym wykonujemy próbę obrotu zewnętrznego do położenia główkowego (kilkuminutowy zabieg w znieczuleniu, po którym ciężarna wraca do domu i oczekuje na poród). Stosujemy nowoczesne techniki parcia w drugim okresie porodu.

    W załącznikach publikacje potwierdzające korzyści wynikające z porodu drogą pochwową:

    https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3110651/

    https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8077850/

  9. Co jeśli się nie uda?

    Nie zawsze poród może się odbyć drogą pochwową. Wtedy wykonujemy elektywne (planowe) cięcie cesarskie. Ciężarne z udokumentowanymi wskazaniami do porodu operacyjnego przyjmujemy do pododdziału patologii ciąży zwykle w 39+2 tygodniu ciąży, monitorujemy dobrostan płodu, wykonujemy badania laboratoryjne, konsultujemy ze specjalistami i planujemy datę operacji. Szpital dysponuje co najmniej trzema salami cięć cesarskich, w pełnej gotowości do interwencji, zatem w sytuacji gdy odbywa się np. planowe cięcie cesarskie, możliwe jest też wykonanie operacji ze wskazań nagłych. Formę znieczulenia dobiera lekarz anestezjolog po konsultacji z rodzącą. W oddziale prowadzimy program aktywizacji położnic, by redukować ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych i szybko rozpocząć rehabilitację pooperacyjną.

  10. Jak się przygotować? – tu także link do szkoły rodzenia

    Dobre przygotowanie do porodu daje poczucie komfortu rodzącej oraz zapewnia  współpracę z personelem medycznym. Regularne wizyty położnicze, wykonywanie badań dodatkowych, aktywność fizyczna w ciąży zwiększają szansę na sprawny poród. Zachęcamy do regularnych ćwiczeń w ciąży, spacerów i zdrowej diety. Merytoryczne przygotowanie można uzyskać, uczestnicząc w zajęciach naszej szkoły rodzicielstwa (szczegóły w linku). To ciekawa forma zgłębienia wiedzy od specjalistów oraz autorski program fizjoterapeutyczny dla każdej przyszłej mamy. Prowadzimy także comiesięczne „drzwi otwarte” umożliwiające zapoznanie się z salami porodowymi (informacja o terminach znajduje się w mediach społecznościowych związanych ze Szpitalem), a dla chętnych indywidualne konsultacje z personelem medycznym. Podczas porodu omawiamy przygotowany plan porodu, dopasowujemy go z rodzącą do aktualnej sytuacji położniczej, a w przypadku jego braku – ustalamy zasady bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli pacjentka ma gotowy plan porodu, powinna samodzielnie przekazać go położnej opiekującej się nią w trakcie porodu. Proponujemy opracowanie planu porodu za pomocą np. formularza.

  11. Połóg – wyzwanie – jakie dostanę wsparcie? Ile będę leżała po porodzie i dlaczego?

    Czas pobytu w szpitalu po porodzie zależny jest od stanu mamy i dziecka. Niektóre choroby okresu ciąży wymagają nieco dłuższego monitorowania, dodatkowych badań poporodowych czy leczenia. Najkrótszy czas pobytu z nami po porodzie to dwa dni (po 48 godzinach wykonuje się badania przesiewowe u noworodka). Neonatolodzy diagnozują i kontrolują stan dziecka w pierwszych dobach, a w razie potrzeby wdrażają terapię. W miarę możliwości leczenie matki i dziecka odbywa się wspólnie w salach oddziału położniczego (np. fototerapia). Klinika dysponuje nowoczesnymi laktatorami oraz wsparciem profesjonalnych doradców laktacyjnych, fizjoterapeutów, neurologopedy, psychologa. Oddział położniczy to odnowione, nowoczesne sale z najwyższej klasy meblami dla mam i dzieci, łazienkami i klimatyzacją. W sytuacji wydłużonej hospitalizacji dziecka zorganizowaliśmy nieodpłatny hostel dla mam, w którym mogą przebywać dowolnie długo.

  12. Kodeks dobrego ojca

    Dbamy, by osoba towarzysząca podczas porodu (którą zwykle jest partner rodzącej) czuła się potrzebna i była odpowiednio przygotowana zgodnie z zasadą „pomagam, nie przeszkadzam”. Poniżej kilka wskazówek dla „dobrego Ojca” 😉

  13.  

    Kodeks dobrego ojca – ciąża

    1. Bądź z Nią w ważnych momentach, podczas edukacji porodowej, wizyt, badań prenatalnych itp. Raz wytrzymasz zakupy!
    2. Pomóż Jej utrzymać zdrowie w ciąży, zabieraj na spacery, dbaj o wartościowe jedzenie, by unikała używek.
    3. Masuj! Najlepiej przez całe życie.
    4. Czytaj fachową literaturę, zaskocz Ją chwytami Leopolda.
    5. Zatankuj samochód.

     

    Kodeks dobrego ojca – poród

    1. Podczas porodu – bezpieczny obszar ciała Rodzącej znajduje się od pępka w górę. Zmieniona anatomia dolnej części ciała jest trudna do wymazania z pamięci. Unikanie kontaktu z dołem brzucha ma także znaczenie w utrzymaniu czystości pola zabiegowego podczas porodu.
    2. Uwaga na rurki i przewody – one są potrzebne!
    3. Załóż wygodne ubrania – na siłowni nie ćwiczysz w garniturze.
    4. Pytaj personel i aktywnie uczestnicz w porodzie.
    5. Zapytaj Partnerkę, czy nie krępuje Jej Twoja obecność podczas badania położniczego.
    6. Pamiętaj, że niektóre leki podane Rodzącej mogą na Nią wpłynąć w sposób, który Cię zaniepokoi. Zapytaj o to!
    7. W sytuacji zagrożenia nie pytaj, czy wszystko w porządku. Personel ma kilka chwil na analizę wielu zmiennych – daj mu się skupić. Oczekuj wyjaśnienia.
    8. Nie bój się zabiegów położniczych. Część z nich ma tylko przerażającą polską nazwę.
    9. Podkreślaj, jaka dzielna jest Twoja Partnerka. Ona kiedyś też Ci to powie.
    10. Przetnij pępowinę! Po porodzie, oczywiście!
    11. Puść Jej ulubioną piosenkę.
    12. Bądź pośrednikiem w relacji z personelem, w końcu Ty znasz Rodzącą lepiej niż my.

     

    Kodeks dobrego ojca – połóg

    1. Gdy pojawią się w domu – oprowadź dziecko i wytłumacz, jak mieszkacie.
    2. Podawaj Jej dziecko do karmienia, stabilizuj szyję.
    3. Naucz się przewijać. Na początku w ubraniach, których nie lubisz J. Uprzedzaj dziecko, że będziesz je przebierał.
    4. Kąp dziecko – to wspaniałe uczucie i taaakie ojcowskie!
    5. Nie bój się trzymać dziecka. Ono jest tak zbudowane, że trudno je zepsuć.
    6. Pomóż Mamie ułożyć harmonogram dnia, byście mieli czas dla siebie. Nadal jesteście partnerami!
    7. Nie naciskaj, Ona da Ci znać.
    8. Gotuj, pierz i sprzątaj, ale to pewnie i tak robisz!
    9. Ciesz się każdym dniem. Teraz jesteś Ojcem!

Skip to content