Bank Mleka Kobiecego

Bank Mleka Kobiecego W.Sz.Z. (BMK) w Toruniu rozpoczął swoją działalność 28 maja 2013 r. Pomysłodawcami i realizatorami tej inicjatywy są: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu oraz Fundacja Bank Mleka Kobiecego.

Bank Mleka Kobiecego W.Sz.Z. w Toruniu powstał w ramach programu „Mamy mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko-pomorskim”, którego koordynatorem jest lek. Urszula Bernatowicz-Łojko. To pierwsza taka placówka w naszym województwie i pierwsza w Polsce działająca – podobnie jak banki mleka w innych krajach – na potrzeby dzieci z całego regionu. Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w Toruniu było możliwe w znacznej mierze dzięki celowanej dotacji finansowej udzielonej przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W naszym województwie jest prowadzonych wiele prozdrowotnych inicjatyw, działań edukacyjnych. Tym bardziej cieszy nas fakt powstania Banku Mleka Kobiecego, który będzie działał na skalę regionu. W jakimś sensie czujemy się innowatorami i mamy nadzieję, że wypracowane rozwiązania posłużą jako przykład dla innych województw. Przeznaczyliśmy na ten cel 250 tys. zł. Warto podkreślić, że ta kwota to koszt leczenia jednego, dwóch wcześniaków” – mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Celem programu „Mamy mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko-pomorskim” jest umożliwienie żywienia mlekiem kobiecym najbardziej potrzebujących noworodków – ciężko chorych, urodzonych przedwcześnie. Dla tych dzieci mleko ludzkie jest nie tylko pożywieniem ale wręcz lekiem, od którego może zależeć ich życie i dalszy rozwój. Z przeprowadzonych w naszym województwie w roku 2010 badań wynika, że ponad 70 proc. wcześniaków w trakcie pobytu w szpitalu oprócz żywienia mlekiem matki było dokarmianych sztucznymi mieszankami. Utworzenie Banku Mleka Kobiecego W.Sz.Z.  w Toruniu zasadniczo zmienia tę sytuację, dając najmłodszym pacjentom w naszym regionie dostęp do przebadanego, bezpiecznego mleka kobiecego od dawczyń.

Bank Mleka Kobiecego W.Sz.Z. w Toruniu działa na zasadzie wolontariatu. To znaczy, że matki, które zostają dawczyniami BMK nie otrzymują zapłaty finansowej za przekazanie swojego mleka. Natomiast, dawczynie mają wykonywane bezpłatne badania profilaktyczne. Zarówno współpracujące z nami mamy, jak też ich dzieci są objęte bezpłatnym poradnictwem laktacyjnym oraz edukacją prozdrowotną. Każda z tych mam otrzymuje również Dyplom Honorowej Dawczyni Banku Mleka Kobiecego w Toruniu wręczany na corocznej uroczystości „Urodzin” BMK, a także nieocenioną wdzięczność małych pacjentów i ich rodzin, którym w ten sposób pomogła.

 

Co to jest bank mleka kobiecego?

Bank mleka kobiecego to miejsce, do którego kobiety w okresie laktacji mogą oddawać nadwyżki swojego mleka, by, po przeprowadzeniu odpowiednich badań i procedur, posłużyło ono w bezpieczny sposób potrzebującym go dzieciom, którym brakuje mleka od biologicznej mamy.

Współczesne banki mleka kobiecego to nowoczesne laboratoria, w których mleko kobiece jest badane pod względem mikrobiologicznym oraz zawartych w nim składników, poddawane procesowi pasteryzacji, by uwolnić je od potencjalnych drobnoustrojów, oraz przechowywane w odpowiednich warunkach chłodniczych. Wszystkie te procedury podlegają ścisłej kontroli, by takie mleko było w pełni bezpieczne dla dziecka, które je otrzyma.

Profesjonalne placówki zwane bankami mleka kobiecego funkcjonują w Europie od ponad 100 lat. Obowiązujący w Polsce model żywienia noworodków nie uwzględniał dotychczas podawania dzieciom mleka od dawczyń, z powodu braku placówek zapewniających dostęp do przebadanego mleka od zdrowych matek, które mają nadmiar pokarmu.

Mleko z banku mleka kobiecego jest pierwszą, zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), alternatywą wobec mleka biologicznej matki w sytuacji jego niedoboru lub braku.

„Pomysł na reaktywowanie banków mleka w Polsce oraz założenie Fundacji, która będzie działała zarówno na rzecz banków jak i promocji laktacji to inicjatywa mam. Doświadczenie mojej przyjaciółki, która najpierw nie miała pokarmu, a później doświadczyła jego nadmiaru zasygnalizowało problem, który może dotyczyć przecież każdej mamy. Wiedząc, jak ciężko jest pozyskać choćby jedną kroplę, moja przyjaciółka chciała podzielić się swoim pokarmem z innymi, potrzebującymi mamami. Ale nie było wtedy w Polsce takiego miejsca, które przyjęłoby jej pokarm. Dlatego pomyślałyśmy o powołaniu inicjatywy, która wesprze mamy. Dzisiaj dajemy im własne doświadczenie, wiedzę i możliwość współpracy z profesjonalnym bankiem mleka. Przed wielu laty nawiązałyśmy kontakt z Europejskim Stowarzyszeniem Banków Mleka (ang. EMBA), wspierając polskie szpitale w organizacji banków wzorujemy się na placówkach zachodnich. Od 2012 roku Fundacja jest podmiotem wdrażającym w szpitalach program „Mamy mleko dla wcześniaka” oraz koordynatorem reaktywacji banków mleka kobiecego w Polsce z ramienia EMBA” – mówi dr Aleksandra Wesołowska, Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

 

Dlaczego potrzebny jest bank mleka kobiecego?

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla każdego małego dziecka. Poza cennymi składnikami odżywczymi mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, wspomagających odporność i prawidłowy rozwój karmionego nim dziecka. Od urodzenia do końca 6. miesiąca życia niemowlę powinno być żywione tylko mlekiem mamy, bez dodatkowego dopajania, ani dokarmiania. Po tym okresie zaleca się utrzymanie karmienia piersią, przy jednoczesnym, stopniowym rozszerzaniu diety o nowe pokarmy. Kiedy brakuje mleka z piersi własnej mamy, najlepiej uzupełnić ten niedobór mlekiem kobiecym od innej, zdrowej mamy – dawczyni. Aby takie mleko było bezpieczne, trzeba przeprowadzić wnikliwą kwalifikację kobiet-dawczyń, a następnie poddać ten pokarm odpowiednim procedurom, takim, jak: oznakowanie, badanie mikrobiologiczne, pasteryzacja oraz właściwie przechowywanie. Te wszystkie zadania spełnia profesjonalny bank mleka kobiecego.

 

Personel

Kierownik: dr n. med. biotechnolog Elena Sinkiewicz-Darol
Położna laktacyjna: mgr Katarzyna Kaczmarek, CDL
Konsultant kliniczny BMK, Koordynator programu „Mamy Mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko-pomorskim”: lek. specj. neonatolog Urszula Bernatowicz-Łojko. IBCLC

Konsultanci/doradcy laktacyjni:
mgr Janina Wroniecka, IBCLC
dypl. położna Hanna Kotewicz, CDL

 

Kontakt

Bank Mleka Kobiecego WSzZ w Toruniu

ul. Św. Józefa 53-59
87-100 Toruń

56 67 93 172

bankmleka@wszz.torun.pl

Facebook: www.facebook.com.pl/bankmlekatorun

Osobiście w dniach: pn.-pt. godz. 7.00 – 14.30 lub w innym terminie, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym/ e-mailowym

Skip to content