Konsultacyjna Poradnia Anestezjologiczna
Przeznaczona jest dla wszystkich pacjentów kwalifikowanych do planowych zabiegów operacyjnych i diagnostycznych, które będą wymagały obecności zespołu anestezjologicznego. Do KPA pacjent musi zgłosić się co najmniej 8 dni przed planowaną datą przyjęcia do szpitala na zabieg.
W KPA lekarz anestezjolog zapoznaje się z wywiadem chorobowym, dokumentacją medyczną pacjenta, aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych i po badaniu klinicznym i rozmowie z pacjentem o rodzaju wybranego rodzaju znieczulenia, kwalifikuje pacjenta.
LOKALIZACJA
Poradnia mieści się na 1 piętrze budynku Przychodni Specjalistycznych, pokój 1.008.
REJESTRACJA DO PORADNI
- Rejestracja telefoniczna – pod numerem telefonu: 56 679 34 44 konsultacja anestezjologiczna musi odbyć się co najmniej 8 dni przed planowanym zabiegiem i pacjent musi posiadać aktualne (nie starsze niż 30 dni) wyniki badań laboratoryjnych i zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów pod opieką, których pozostaje.
- Rejestracja internetowa – pod adresem: https://portalpacjenta.wszz.torun.pl – logowanie za pomocą „profilu zaufanego” lub po założeniu konta w naszej placówce:
– następnie wybierz w lewym górnym rogu „Nowa rezerwacja”
– w oknie „wyszukaj usługę” wpisz: Konsultacyjna Poradnia Anestezjologiczna
– wybierz najbliższy wolny termin i godzinę wizyty pamiętając, że konsultacja anestezjologiczna musi odbyć się co najmniej 8 dni przed planowanym zabiegiem i pacjent musi posiadać aktualne (nie starsze niż 30 dni) wyniki badań laboratoryjnych i zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów pod opieką, których pozostaje pacjent
– po wybraniu godziny wizyty automatycznie zostaną Państwo przekierowani do uzupełnienia ankiety anestezjologicznej, której wypełnienie jest konieczne do kwalifikacji do zabiegu przez lekarza anestezjologa
WYKAZ DOKUMENTÓW
które należy mieć przy sobie w trakcie kwalifikacji do znieczulenia w Poradni Konsultacji Anestezjologicznych:
- Kwestionariusz anestezjologiczny – uzupełniony i podpisany (elektroniczny formularz uzupełniony w trakcie rejestracji internetowej, pobrany z sieci lub żółty dokument otrzymany od kierującego na zabieg lekarza)
- Aktualne wyniki badań laboratoryjnych. Jeśli badania były wykonywane w laboratorium naszego szpitala lekarz anestezjolog będzie miał w nie wgląd w systemie informatycznym. Badania wykonane poza naszym szpitalem proszę dostarczyć w oryginale, na papierze.
- Zaświadczenie od lekarza rodzinnego o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach.
- Zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarzy specjalistów pod opieką, których pacjent pozostaje.
- Skierowanie na planowy zabieg do oddziału zabiegowego.
PRZED ZNIECZULENIEM
Szanowna Pani / Szanowny Panie
Do przeprowadzenia zabiegu/badania, do którego się Pani/Pan przygotowuje konieczne jest zastosowanie znieczulenia, tak aby podczas zabiegu/badania pacjent nie odczuwał bólu, nie poruszał się i w większości przypadków spał.
Przed planowanym zabiegiem/badaniem spotka się Pani/Pan z lekarzem anestezjologiem, który zaproponuje i omówi najlepszy rodzaj znieczulenia, uwzględniający stan Pani/Pana zdrowia i rodzaj planowanego zabiegu/badania.
Osobą odpowiedzialną za wybór rodzaju znieczulenia, jego przeprowadzenie, a także utrzymanie podczas zabiegu/badania życiowo ważnych funkcji organizmu (oddychanie, krążenie) jest lekarz anestezjolog.
Anestezjolog zleci też tzw. premedykację zmniejszającą uczucie niepokoju, występujące typowo w okresie przedoperacyjnym. Premedykację otrzyma Pani/Pan około 1 godz. przed początkiem planowanego zabiegu/badania.
Ponieważ stosowane w tym przypadku leki uspokajające mogą powodować senność i zawroty głowy, dlatego przed ich przyjęciem należy załatwić wszystkie czynności toaletowe, a po przyjęciu pozostawać w łóżku.
Należy przestrzegać poniższych zaleceń:
- Powstrzymać się od spożywania pokarmów stałych minimum 6 godzin przed planowanym początkiem zabiegu/badania, aby po podaniu środków znieczulających, które powodują zniesienie odruchów obronnych, nie doszło do przedostania się treści pokarmowej z żołądka do płuc. Takie powikłanie może być nawet śmiertelne!
- Do 2 godzin przed operacją w trybie planowym można pić płyny klarowne (w tym woda, klarowne soki oraz herbata lub kawa bez mleka! Ilość określi lekarz anestezjolog.
- O przyjmowanych lekach należy poinformować anestezjologa.
- Przed przewiezieniem na salę operacyjną należy wyjąc protezy zębowe, zdjąć okulary, usunąć soczewki kontaktowe, aparaty słuchowe, biżuterię (kolczyki, łańcuszki, pierścionki, obrączki).
- Usunąć makijaż oraz lakier z paznokci
- W czasie zabiegu/badania anestezjolog kontroluje pracę ważnych dla życia narządów, dlatego po ułożeniu Pani/Pana na stole operacyjnym:
- Do klatki piersiowej zostaną przyklejone elektrody EKG, przy pomocy których będzie oceniana czynność serca.
- Na ramię zostanie założony mankiet aparatu do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi.
- Na palec ręki zostanie założony czujnik umożliwiający pomiar zawartości tlenu we krwi.
- Ewentualnie dodatkowo na palcach dłoni umieszczony zostanie czujnik pomiaru zwiotczenia mięśni, a na czoło przyklejone zostaną elektrody do oceny stanu świadomości.
- Pielęgniarka anestezjologiczna/lub inna założy do jednej z żył plastikową igłę (wenflon) celem podawania leków i płynów. W szczególnych przypadkach, przed operacją może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych inwazyjnych zabiegów, o których poinformuje Panią/Pana anestezjolog.
RODZAJE ZNIECZULEŃ
Znieczulenie ogólne (narkoza)
– dożylne lub wziewne – wyłącza świadomość i zdolność odczuwania bólu w całym organizmie. Pacjent znajduje się od początku do końca znieczulenia ogólnego w stanie podobnym do głębokiego snu. Wprowadzenie w taki stan osiąga się przez dożylne podanie odpowiednich leków. W większości przypadków konieczne jest wprowadzenie rurki intubacyjnej do tchawicy. Tą drogą prowadzone jest oddychanie, a także podtrzymywane znieczulenie za pomocą mieszaniny tlenu/powietrza i wziewnych środków znieczulających. Potrzebne leki, płyny, a jeżeli
istnieją wskazania również preparaty krwi, pacjent otrzymuje przez uprzednio założony do żyły wenflon.
Znieczulenie przewodowe (regionalne)
– ten rodzaj znieczulenia wyłącza przewodzenie bodźców bólowych z rany operacyjnej do mózgu. Nie potrzeba wówczas podawać tak dużej ilości środków znieczulających działających na cały organizm, wystarczają jedynie niewielkie dawki leków nasennych i/lub uspokajających. Zaletami znieczulenia przewodowego są zachowanie świadomości i własny oddech przy całkowitej bezbolesności, tym samym mniejsze ryzyko powikłań w porównaniu ze znieczuleniem ogólnym – mała dawka pojedynczego leku miejscowo znieczulającego to mała toksyczność. W znieczuleniu ogólnym stosuje się kombinację wielu leków dożylnych i wziewnych.
Blokada zewnątrzoponowa lub podpajęczynówkowa polegająca na punkcji w odpowiednim odcinku kręgosłupa, pozwala na wykonanie operacji kończyn dolnych, bioder lub niektórych zabiegów w obrębie brzucha. Blokada nerwów obwodowych i splotów nerwowych – polega na podaniu środka znieczulającego w okolicy splotów lub pni nerwowych unerwiających daną okolicę ciała, np. blokada splotu barkowego wyłącza czucie bólu w obrębie górnej kończyny. Efektem tego rodzaju znieczulenia jest także utrzymywanie się działania przeciwbólowego w okresie pooperacyjnym. Znieczulenie odcinkowe dożylne – podanie dożylne leku miejscowo znieczulającego poniżej opaski uciskowej po jej zaciśnięciu, wyłącza czucie bólu w tej okolicy.
Działania niepożądane i powikłania związane ze znieczuleniem
Zabiegom medycznym zawsze towarzyszy ryzyko. Stopień ryzyka zależy od wielu czynników, między innymi: choroby podstawowej, chorób towarzyszących, stanu ogólnego i wieku chorego, rozległości i miejsca planowanej operacji, jej nagłości, rodzaju znieczulenia, a wreszcie od doświadczenia i wyszkolenia zespołu leczącego. Mimo starań ograniczania ryzyka, zawsze mogą pojawić się działania niepożądane lub powikłania. Należy podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków powikłania są następstwem zaburzeń wywołanych przez chorobę podstawową lub schorzenia towarzyszące.
Działania (reakcje) niepożądane to niezamierzone i niespodziewane zdarzenia, które pojawiają się w trakcie leczenia. Nie stanowią one istotnego zagrożenia życia i zdrowia oraz w krótkim czasie ustępują najczęściej bez leczenia:
Krwiaki podskórne, obrzęk oraz stan zapalny w miejscu wkłucia do żyły.
- Ból gardła i chrypka związane z wprowadzenie rurki intubacyjnej do tchawicy.
- Pooperacyjne nudności i wymioty.
- Przejściowe obniżenie ciśnienia tętniczego.
- Zaczerwienienie skóry, wysypka i świąd, jako reakcja alergiczna na stosowane leki.
- Przemijające utrudnienie w samodzielnym oddawaniu moczu, co wymaga wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego.
- Powikłania to bardzo rzadko występujące zdarzenia, które negatywnie wpływają na stan pacjenta i zazwyczaj wydłużają czas jego pobytu w szpitalu:
- Uszkodzenie zębów w trakcie wprowadzania rurki intubacyjnej do tchawicy, szczególnie w przypadku ruchomych zębów i paradontozy.
- Uszkodzenie strun głosowych lub tchawicy.
- Przedostanie się treści żołądkowej do płuc z następowym zapaleniem płuc.
- Ciężka reakcja uczuleniowa przyjmująca postać wstrząsu anafilaktycznego.
- Niewydolność oddechowa.
- Zaburzenia rytmu serca z zatrzymaniem krążenia włącznie w następstwie, którego może dojść do uszkodzenia mózgu, a nawet zgonu.
- Powikłania zatorowo-zakrzepowe.
- Udar mózgu.
- Hipertermia złośliwa – bardzo rzadko.
- Popunkcyjne bóle głowy po znieczuleniu przewodowym.
- Krwiak przestrzeni zewnątrzoponowej – bardzo rzadko.
- Zakażenia miejscowe i ogólne.
- Zaburzenia czucia, porażenia i niedowłady.
- Uszkodzenia nerwów i naczyń.
- Utrata przytomności, drgawki.
- Odma opłucnowa.
Znaczne nasilenie w/w zaburzeń może w skrajnych przypadkach prowadzić do konieczności leczenia w Oddziale Intensywnej Terapii.
Również zabiegi towarzyszące (założenie cewnika do żyły centralnej czy tętnicy) wykonywane do niektórych zabiegów, niosą za sobą ryzyko wystąpienia powikłań takich jak uszkodzenie nerwów i naczyń, zakażenie miejscowe i uogólnione, powikłania zakrzepowo-zatorowe, krwiaki, odma opłucnowa.
Ciężkie, zagrażające życiu powikłania podczas znieczulenia zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Właściwe przygotowanie pacjentów, przestrzeganie standardów anestezjologicznych oraz współczesne metody znieczulenia pozwalają zapobiec wystąpieniu powikłań i umożliwia bezpieczne przeprowadzenie Pani/Pana przez zabieg/badanie.
Ból pooperacyjny
Występujące środoperacyjne uszkodzenie tkanek wywołuje ból. Nasilenie dolegliwości zależy od rodzaju i rozległości operacji. Dlatego przed, w czasie lub po zabiegu stosuje się odpowiednie metody leczenia bólu:
- Podanie leków przeciwbólowych dożylne, podskórne lub domięśniowe we wlewie ciągłym lub przerywanym. Znieczulenie zewnątrzoponowe – wprowadzenie do pleców (przestrzeń zewnątrzoponowa) cienkiego cewnika, przez który podawane będą leki przeciwbólowe.
- Blokady nerwowe – podanie leków przeciwbólowych w okolicy nerwów lub splotów nerwowych w sposób ciągły lub przerywany.
Leczenie przeciwbólowe może powodować działania niepożądane: nudności, wymioty, nadmierną senność, zaparcia, świąd skóry, reakcje uczuleniowe. Należy poinformować personel medyczny jeżeli zauważy Pani/Pan u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy.